Triduum Paschalne 2013: Rozważania Drogi Krzyżowej Papieża Franciszka

Niezwykły Wielki Post AD 2013 powoli dobiega końca. Przeżywaliśmy go w tym roku w cieniu niezwykłych wydarzeń rezygnacji z urzędu papieża Benedykta XVI, przygotowań do konklawe i samego wyboru Papieża Franciszka. Potem jego słowa, kazania, symboliczne gesty i zachowania. Wszystko to stanowiło niecodzienne rekolekcje, niepospolite przygotowanie do kulminacji roku liturgicznego – Triduum Paschalnego.

Spośród uroczystości Triduum Paschalnego warto zwrócić uwagę na tegoroczną drogę krzyżową w rzymskim Colosseum. Rozważania do niej napisali młodzi libańczycy pod kierunkiem Jego Eminencji Kardynała Béchara Boutros Raï z katolickiego Kościoła obrządku Maronickiego.

Wybór Autorów tekstów rozważań nie jest przypadkowy. Papież Franciszek na wiele sposobów okazywał, jak bliskie jest mu coraz bardziej tragiczne położenie starożytnych kościołów wschodnich, z których wiele pozostaje w pełnej komunii z Biskupem Rzymu.

Niedawna arabska wiosna ludów i związane z nią prześladowania dla wielu z nich stanowi zagrożenie niemal całkowitym wyginięciem, choć na Ziemi Świętej żyją nieprzerwanie od czasów apostolskich.

Pomódlmy się za krwawo prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, słuchając rozważań z wielkopiątkowej  liturgii Kościoła Maronickiego.

PM

Dodaj komentarz