Chór Świętej Łucji założony został we wrześniu 2012 r. przez grupę przyjaciół z parafii św. Łucji w Rembertowie. Wśród założycieli były zarówno osoby związane wcześniej ze śpiewem chóralnym, jak i amatorzy. Połączyła ich fascynacja pięknem muzyki liturgicznej oraz pragnienie aktywnego włączenia się w tworzenie oprawy muzycznej liturgii. Bezpośrednią inspiracją do powołania chóru był dla założycieli pobyt w Machnowie Starym pod Hrebennem, gdzie zachwycili się Akatystem ku czci Bogurodzicy w wykonaniu miejscowej wspólnoty zakonnej – Małych Sióstr Jezusa.

Przez pierwszy rok chór prowadzony był przez p. Pawła Bogdanowicza, który napisał dla swoich początkujących podopiecznych szereg nieszablonowych harmonizacji. W tym czasie chór przeszedł przez etap intensywnych zmian personalnych, po których udało się osiągnąć mieszany, czterogłosowy skład.

Jesienią 2013 r.  nowym dyrygentem chóru została p. Marzanna Jadczak, prowadząca zespół do dziś. Był to punkt zwrotny w rozwoju chóru – w ciągu następnych 3 lat wyłoniony został jego stały skład, który w chwili obecnej wynosi 15 osób. Pod kierownictwem nowej Prowadzącej chór wypracował efektowną, rozpoznawalną barwę brzmienia i ugruntował ciekawy repertuar wielogłosowy, złożony z utworów liturgicznych i świeckich z różnych epok stylistycznych – od pieśni staropolskich (m.in. z Kancjonału staniąteckiego) po kompozycje twórców współczesnych (m.in. harmonizacje Tadeusza Formeli, Piotra Pałki, Huberta Kowalskiego, Leopolda Twardowskiego oraz utwory ze śpiewników dominikańskich).

Podczas cotygodniowych prób zespół stara się łączyć dyscyplinę pracy z serdeczną, rodzinną atmosferą. Motywację chórzystów podtrzymuje zarówno radość z efektów wspólnej pracy, jak też pyszne ciasta, kawa, herbata i ciekawostki kulinarne. W tym gronie dobrze czują się też osoby bez wykształcenia muzycznego, które z zapisem nutowym spotkały się po raz pierwszy na próbach chóru – metody pracy w zespole uwzględniają indywidualne możliwości chórzystów i pozwalają każdemu na spokojne, lecz skuteczne doskonalenie umiejętności wokalnych. Repertuar jest urozmaicony: obok utworów śpiewanych dotychczas, stale wprowadzane są nowe – proponowane zarówno przez Prowadzącą, jak też przez członków zespołu. Od trzech lat swoistą wizytówką chóru stał się ”Koncert pieśni radosnych”, w którym utwory typowo liturgiczne przeplatają się harmonijnie z pieśniami w stylu gospel oraz ze standardami muzyki rozrywkowej.

Chór Świętej Łucji przygotowuje oprawę muzyczną Mszy św. w kościele parafialnym w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 9.30, bierze udział w najważniejszych wydarzeniach liturgicznych w parafii, a także organizuje koncerty okolicznościowe i charytatywne.

Członkowie chóru uczestniczą także w warsztatach muzyczno – liturgicznych oraz rozmaitych ciekawych projektach artystycznych. Jednymi z ważniejszych wydarzeń, w których dane im było wziąć udział, były przygotowania i udział w 1050-osobowym Chórze Jubileuszowym w czasie poznańskich obchodów 1050-lecia chrztu Polski w kwietniu 2016 r. oraz koncert ”7 słów Maryi”, wykonany przez chór w czasie peregrynacji Matki Bożej Jasnogórskiej w Parafii św. Łucji w kwietniu 2018  roku.

Najbliższy projekt współorganizowany przez chórzystów to warsztaty muzyczno – liturgiczne poświęcone Akatystowi ku czci św. Józefa. Poprowadzi je w Parafii św. Łucji, w dniach 19-21 października 2018 r., znany kompozytor i dyrygent Jakub Tomalak.

Chór Świętej Łucji spotyka się raz w tygodniu. Próby odbywają się we wtorki, w sali parafialnej, w godzinach 19.00 – 21.00. Chórzyści serdecznie zapraszają do swego grona wszystkich, którzy chcieliby wspólnie modlić się śpiewem.

Bo wiadomo – kto śpiewa, ten dwa razy się modli!

key-2 Św_Łucja_1 klucz-nuty-1 Św_Łucja_5 nuty-12 oltarz_obraz nuty-6 Św. Łucja klucz-nuty-4 Św. Łucja klucz-nuty-2