Co znaczy dziś „Evangelical Catholicism”?

Dwa lata temu pisałem o książce George Weigela „Evangelical Catholicism”. Ukazała się na pół roku przed wyborem Kard. Bergoglio na papieża. Książka Weigela wydała mi się wtedy najbardziej porywającą i przekonującą wizją  Kościoła Katolickiego w ostatnich 200 latach.  Weigel zdawał się mieć również jasną wizję tego, co niezbędne, by Kościół Powszechny mógł wejść w nową erę swojego rozwoju – Katolicyzmu Ewangelicznego.

Czy  po dwóch latach propozycja  G. Weigela wciąż jest aktualna? Czy z dzisiejszej perspektywy można wciąż albo już – uznać ją za proroczą? Czy Weigel miał rację, czy też może pomylił się i w tej chwili wycofuje sie ze swoich poglądów? Czy dzisiejszy kościół nie poszedł za daleko w którąś ze stron? Czy nie potrzeba innych, bardziej stanowczych dróg naprawy?

Wszystkim szczerze przejętym losem Ciała Chrystusa polecam ten film, nagrany w lutym tego roku (2015), na (naprawdę!) Katolickim Uniwersytecie w Steubenville. G. Weigel rozmawia o aktualności swojej koncepcji z dwoma pracownikami Katolickiego Uniwersytetu w Steubenville,  dr Scottem Hahnem, jednym z najbardziej znanych katolickich apologetów, oraz Dr. Regisem Martin specjalistą od teologii dogmatycznej.

 

Dodaj komentarz